Pokud má realizace veřejného osvětlení vzniknout na tzv. zelené louce (jako tomu bylo v projektu VO Kostice), jde její plánování a projekce většinou snadno. Horší je to v případech existující husté zástavby a na to navázaných složitých majetkoprávních vztahů. I když na místě existuje nějaké současné veřejné osvětlení, většinou neodpovídá současným normám a problémům typu – kam lze umístit sloup veřejného osvětlení, jak vysoko umístit svítidlo, kde stíní stromy, jak to všechno sladit, aby to odpovídalo normám – se nelze v takovýchto projektech vyhnout.
Další důležitou věcí k zohlednění v návrhu i v realizaci veřejného osvětlení je jeho vliv na životní prostředí a s tím spojenou úsporu energie a tím pádem obecních financí vynaložených na jeho provoz. Finanční stránka je samozřejmě důležitá, nejen co se týče provozu soustavy veřejného osvětlení, ale také při jeho pořízení. Obojí částečně zohledňuje výpočet návratnosti investice.
Aby do sebe vše zapadlo, zpracovávali jsme nespočet variant výpočtů osvětlení, a to jak dispozičně, tak i typem svítidel. Do finále se nakonec dostaly dva návrhy:
1) svítidla s vyšší pořizovací cenou, ale
+ nižšími provozními náklady díky
+ nižšímu příkonu a
+ vhodnějšímu optickému systému pro distribuci světla.
Tato svítidla mají navíc funkci umělé půlnoci, což znamená možnost nastavení automatického stmívání (regulace) na nižší úrovně výkonu v libovolné časy. Těchto úrovní může být několik, v závislosti na třídě osvětlení. Například v zimě, kdy je tma velmi brzy (od 16 do 20 hodin), pojedou svítidla na 100 % výkonu, od 20 do 22 h pak na 50 %, od 22 do 5 h na 10 %, od 5 do 8 na 50% a od 8 do 16 budou vypnutá.
+ Záruka na ně je 5 let.
2) Svítidla s nižší pořizovací cenou, která samozřejmě odpovídá funkčnosti a technickému zpracování na nižší úrovni.
V tomto případě se obec rozhodla pro první variantu vhodnějších, kvalitnějších a úspornějších svítidel.
Pokud bychom tento projekt a návrh zpracovávali nyní (2023), byla by již možnost dodat stejná svítidla ještě ve „žlutější“ barvě (teplotě chromatičnosti), což je další, a podle nás správný a důležitý, aspekt veřejného osvětlení, který se začíná zohledňovat. Žluté až červené světlo má totiž lepší vliv na člověka, hmyz a celkově přírodu. Existují studie dokazující, že naopak zelené až modré světlo má nepříznivý vliv a může přispívat ke vzniku řady civilizačních nemocí vč. rakoviny.
Řešíte-li osvětlení ve Vaší obci, nebo jste-li projektant veřejného osvětlení, obraťte se na nás, rádi Vám pomůžeme s Vašimi projekty.